Jaką szkołę jogi wybrać?

Jaką szkołę jogi wybrać?

Na co zwrócić uwagę?

Joga staje się bardzo popularna. Praktycznie w każdym klubie sportowym organizowane są różne zajęcia związane z jogą, a w większych miastach działają szkoły jogi lub kameralne studia jogi. Wiele osób docenia relaksacyjne działanie asan jogi, jako sposób na odprężenie po całym dniu pracy, czy remedium na bóle kręgosłupa, albo wzmocnienie całego ciała. Jednak joga działa zbawiennie nie tylko na ciało mimo, że bardzo często ćwiczenia jogowe obrazowane są, pięknymi wyczynowymi pozycjami. To jest estetyczna akrobatyka. Te zdjęcia przedstawiają, jak można doskonale rozciągnąć ciało, jeśli ono Ci na to pozwoli. Joga to znacznie więcej!

Niesamowite działanie jogi wykracza znacznie dalej poza matę. Odpowiednio uczona joga pozwala uodporniać się na stres dnia codziennego, pomaga w relacjach międzyludzkich, pozwala odkryć i lepiej zrozumieć siebie, stać się pewną siebie silną osobą. Joga uczy jak radzić sobie z emocjami, uczuciami, jak lepiej rozumieć zachowania innych. Praktykując jogę można mieć lepszy sen, pozbyć się depresji, wahań nastrojów, a także bólów kręgosłupa, schudnąć i zwyczajnie odmłodnieć, lub zachować młodość na długo.

„Jak to możliwe? To wszystko poprzez trening ciała?”

Otóż nie. Joga, uczona zgodnie z tradycyjnymi zasadami, obejmuje program składający się z asan (ćwiczenie ciała), specjalnych ćwiczeń oddechowych (pranayam), medytacje, zasad odżywiania oraz co bardzo cenną wiedzę ze starożytnych pism. Joga uczona w tradycyjny sposób wspiera Cię w świadomości siebie, wytrwałości i dyscyplinie.Takiej nauki na lekcji jogi w klubie fitness raczej nie dostaniesz. Oferują ją profesjonalne szkoły jogi, których nauczyciele są szkoleni zgodnie z tradycją jogi. Dziś mogą te szkoły otrzymać certyfikat jakości QCI, Ministerstwa AYUSH w Indiach.  

Czy, aby zostać nauczycielem tradycyjnej, pełnej jogi trzeba wyjechać do Indii?

Popularność jogi sprawiła, że kurs nauczycielski można odbyć także w Polsce. Od zeszłego roku taką możliwość daje także jedna z najpopularniejszych szkół na świecie - Sri Sri Joga. Kursy odbywają się dwa razy do roku w Centrum Promocji Zdrowia w Tarasce i trwają trzy tygodnie. Co ważne, po tych trzech tygodniach intensywnej nauki (RYT200h) można uczyć jogi, czyli de facto zdobyć nowy zawód jako nauczyciel jogi. To wspaniała szansa, gdyż będąc już nauczycielem i rozwijając swoją profesję, pozycjonując się na rynku masz możliwość dalszej pracy nad sobą jako Jogin(ka), rozwoju osobowości i pogłębienia i lepszego rozumienia tej wiedzy, wzmocnienia w prowadzeniu warsztatów. Certyfikat QCI uzyskuje się po odbyciu kursu certyfikującego (RYT100h).

Kurs Nauczycielski Sri Sri Joga to nie tylko sposób na zdobycie nowego zawodu, czy ukształtowanie swojej drogi zawodowej. Ten kurs wszechstronnie rozwija osobowość. To 21 dni transformacji. Jest to niezwykła podróż w głąb siebie, która w efekcie odmienia i wzbogaca życie. Dlatego kurs nauczycielski Sri Sri Joga kończą także osoby, które nie planują kariery nauczycielskiej, ale chcą praktykować jogę na wysokim poziomie.

O doświadczenia po kursie nauczycielskim Sri Sri Jogi spytałam Basię Bendel – certyfikowaną nauczycielkę Jogi.

„Jakie były Twoje oczekiwania, gdy zapisałaś się na kurs nauczycielski Sri Sri Jogi?”

Basia Bendel: Kurs w Sri Sri School of Yoga był moim drugim kursem na trenera jogi. Chciałam polubić asany i się ich nauczyć. Chciałam bardziej "poczuć" jogę, pogłębiając tą piękną wiedzę. Otrzymałam o wiele więcej niż to, czego oczekiwałam. Myślałam, że jako coach i nauczycielka jogi wiem wystarczająco dużo o technikach. Ten kurs był dla mnie w pewnym sensie niespodzianką. Im bardziej zagłębiasz się w wiedzę o jodze, tym bardziej rozumiesz, że jest jeszcze tyle do pojęcia, do nauczenia i przeżycia. Wiara, że wiemy wystarczająco dużo, to iluzja. Zawsze jest coś nowego do odkrycia. I to było moim doświadczeniem na kursie. Otrzymałam tradycyjną, klasyczną wiedzę o wielu ścieżkach jogi, wedach, ajurwedzie, precyzji w wykonywaniu technik i głębi medytacji. A co ważniejsze - poznałam lepiej moje mocne i słabe strony, wzmocniłam inspiracje i motywację do robienia tego, co naprawdę kocham. Moje zaufanie i wiara we własny potencjał wzrosły i ugruntowały się. Teraz bardziej delektuję się każdym dniem mojego życia. Ten kurs to była moja prawdziwa transformacja.

Cenną radę dał także mój nauczyciel Krishan Verma – założyciel Sri Sri School of Yoga:

„Jeśli pójdziesz do nauczyciela, który rozumie jogę we właściwy sposób, w taki sposób będzie Cię jej uczył, przez co zapewni Ci odpowiednie doświadczenie jogi.

Jeśli pójdziesz do nauczyciela, który uczy jogi głównie na poziomie fizycznym, to takie doświadczenie dostaniesz. Zatem bardzo wiele zależy od nauczyciela.

Wszystkie dobre szkoły jogi w zasadzie uczą tych samych elementów - postaw, oddechu i odrobiny relaksu.

Jednak różnica tkwi w tym, w jaki sposób uczą i na co kładą nacisk. Jeśli zwracają szczególną uwagę głównie na ćwiczenia fizyczne,  właśnie tego doświadczą ich uczniowi i na tym poziomie pozostaną.

Tymczasem w szkole Sri Sri Joga kładziemy nacisk nie tylko na rozwój ciała mimo, że mamy wiele świetnych pozycji, które są bardzo skuteczne i bardzo dobre dla ciała.

W Sri Sri Joga dajemy więcej i wykraczamy ponad ćwiczenia fizyczne, aby uczniowie doświadczali swojego wewnętrznego „ja” i poczuli się naprawdę dobrze będąc w pełni sobą.”

 

  • No video selected.