Które zabawki pomagają w rozwoju dziecka?

Które zabawki pomagają w rozwoju dziecka?

Jak wybierać zabawki, aby naprawdę rozwijały dziecko?

 

Gdy wchodzimy do sklepu z zabawkami, ich ilość do wyboru, przytłacza. Często chcemy, aby zabawka sprawiła, by dziecko było bardziej szczęśliwe, docenione, wyróżnione w towarzystwie innych dzieci. Dlatego najczęściej wybieramy zabawki – gadżety, drogie, z mnóstwem irytujących dźwięków, albo takie zabawki, które są związane z modnym bohaterem filmu, serialu lub gry. Bo są modne i każdy już je ma. Pytanie tylko, czy te zabawki są naprawdę wartościowe dla dziecka? Często widzimy ich prawdziwą „wartość”, już po chwili! Zabawa na 5 minut, a potem zapomniana „zabawka, bez której nie można było żyć”, leży w kącie.

Jak zatem wybierać zabawki, aby naprawdę rozwijały dziecko?

W zasadzie wystarczy, gdy przy wyborze zabawki, zadasz sobie 3 proste pytania. Jeśli odpowiedź, na choć jedno z nich, będzie brzmiała TAK, to nie będą to zmarnowane pieniądze i zabawka na pewno przysłuży się twojemu dziecku.  

1.Czy ta zabawka wymaga użycia wyobraźni na wiele różnych sposobów?

Zabawka w zasadzie powinna być tylko impulsem do zabawy. Powinna być narzędziem, a reszta musi zależeć od dziecka. Dzieci muszą nauczyć się wymyślać, wpadać na pomysły, ożywiać zabawki wyobraźnią, rozwiązywać problemy, być kreatywnymi. Gdy zabawka jest zbyt określona, jak np. gra komputerowa czy gotowy zestaw do zabawy, zabawa jest ograniczona od samego początku, jest od razu zdefiniowana i w niskim stopniu pobudza wyobraźnię dziecka. To w efekcie wpływa na to, jak dzieci się uczą i myślą, rozwijają i rozwiązują problemy.

Przykłady zabaw, które naprawdę pobudzają wyobraźnię:

 • Klocki: to przykład nieskończonych możliwości i naprawdę wszechstronnie rozwijająca zabawka. Klocki konstrukcyjne to wynalazek angielskiego psychologa Harry’ego Fishera Page’a, który tym samym chciał pomóc dzieciom w rozwoju motorycznym. Najlepiej jest wybierać takie klocki, które mają jak mniej określonych kształtów. Zatem, jeśli widzisz klocki z przewagą figurek i akcesoriów, wybieraj raczej takie, które mają ich mniej. Wtedy dziecko wymyśli sobie, że dany kształt klocka to np. piesek, albo tego pieska samo zbuduje.
 • Wszelkie materiały do rysowania, malowania i pisania – czyli przede wszystkim dużo białego papieru i kredki, flamastry, flamastry dmuchane, farby.
 • Domki dla lalek – dają mnóstwo możliwości. Te najprostsze, są najlepsze. Zabawka dla dziewczynek i dla chłopców. Świetne są takie, którymi można bawić się figurkami, a także takie, do których dziecko samo wejdzie.
 • Samochody, łódki, samoloty, statki kosmiczne – i znów złota zasada najprostsze = najlepsze! Wszelkie zabudowy, domki, garaże można zbudować z klocków lub poustawiać różne przedmioty. Wspaniała zabawa!
 • Zabawa w gotowanie – idealna do zabawy foremkami na dworze, lub z rodzicem w kuchni. Przydadzą się foremki, łopatki lub mini zestawy do zagniatania ciasta w domu.
 • Przebieranki – to hit pobudzania wyobraźni. Dziecko przebiera się za bohatera i wchodzi w jego rolę. Nie musisz kupować całego stroju, wystarczy jeden element. Np. kapelusz kowbojski, aby dziecko poczuło się, jak prawdziwy stróż prawa z dzikiego zachodu.  

Ważna rada! Jeśli widzisz zabawkę i twoja pierwsza reakcja jest, że dziecko nie będzie umiało się nią bawić i będzie znudzone, to jest właśnie idealna zabawka! To właśnie nuda jest impulsem kreatywności. Jeśli będziesz podawać dziecku wszystko na tacy i je zabawiać, ono nigdy nie ruszy głową, aby nauczyć bawić. Straci możliwość nauki samodzielnego tworzenia i odkrywania. Zobacz, że dzieci, które nie mają aż tylu zabawek i mogą sobie wyobrazić, że patyk to miecz, są bardziej zaradne, pomysłowe, twórcze, chętne do zabawy. Zaś dziecko, które dostaje całą piękną lśniącą zbroję, nie musi już aż tyle wymyślać, to ogranicza rozwój jego wyobraźni. Podobną ograniczającą „zabawką” jest telewizja. Włączasz kanał dziecięcy, masz spokój, a dziecko biernie nic nie robi. Nie rozwija się, nie tworzy, po prostu egzystuje i trwa w oglądaniu czegoś, co korzyści mu nie przyniesie. Pamiętaj, dziecko musi się znudzić, aby zaczęło być kreatywne.

2.Czy ta zabawka wymaga towarzysza zabawy – szczególnie rodzica lub opiekuna?

Ważną rzeczą, którą odkryli naukowcy w ostatnich latach, dotyczącą szczególnie rozwoju małych dzieci, jest to, że zaangażowanie i wspólna zabawa, są niezbędne do tworzenia nowych połączeń w mózgu dziecka. To także ważne do tworzenia relacji rodzic-dziecko, bo wtedy dzieci lepiej się rozwijają i są zdrowsze emocjonalnie. Tworzy się mocna więź. Silna więź emocjonalna z rodzicami, szczególnie procentuje, gdy dziecko wchodzi w okres nastoletni. Takie dzieci mają mniejszą ochotę na wczesne poznanie seksu i nie popadają w kłopoty. Seks to zmysł dotyku, więc jeśli dziecko nie jest przytulane, to w okresie prawdziwej burzy emocjonalno-hormonalnej w okresie nastoletnim, ta potrzeba dochodzi do głosu wczesnym zainteresowaniem seksem, po prostu szukaniem bliskości z drugim człowiekiem. A zobacz, jak wygląda to często teraz: dziecko przed telewizorem, rodzic w przed laptopem lub komórką… więź tworzona jest do urządzenia! Nie tworzy się więzi przez wspólnie siedzenie przed telewizorem w jednym pokoju.

Zatem wybieraj zabawki, którymi możesz się bawić z dzieckiem. To także przyniesie korzyść dla ciebie! Wspólna zabawa rozwija w każdym wieku i dodatkowo odstresujesz się.

 • Gry planszowe i wszelkie gry, jakie kiedyś były modne: statki, w karty, w kółko i krzyżyk. Pomysłów jest mnóstwo. Nie koniecznie gry trzeba kupować. Możesz się zainspirować filmikami na youtubie.
 • Wspólna budowa modelu, układania puzzle, wszystko co robi się razem (oprócz oglądania telewizji J).
 • Namiot – to świetna zabawa. Można zrobić go z prześcieradła na balkonie lub w pokoju i bawić się w odwiedziny, szkołę, dom.
 • Wspólna zabawa na dworze, wypady do lasu etc.

3.Czy ta zabawka poruszy moje dziecko?

W obecnych czasach, wraz z plagą otyłości wśród dzieci, zabawki angażujące ruchowo nabierają szczególnego znaczenia. Nie tylko powodują, że dziecko wstanie z fotela, ale także uczą zdrowych nawyków ruszania się, co będzie procentować dla ich zdrowia także w dorosłym życiu. Sport to też świetna sprawa, aby rozładować energię dziecka, aby było bardziej spokojne. I naprawdę, nie obawiaj się, że nie umiesz w coś grać, więc nie nauczysz  dziecka. Zainspiruj się filmikami w internecie lub zapiszcie się wspólnie na kurs.

Jakie zabawki do aktywności ruchowej?

 • Piłki  - wszelkiego rodzaju
 • Badminton
 • Guma do skakania
 • Wrotki, rolki
 • Deskorolka, rower, etc.

Poruszaj się z dzieckiem. Dla zdrowia!

 • No video selected.